28 mar 2025
Uppsala Nya Tidning blev utsedd till Årets dagstidning
Tidningsbranschens årliga gala Årets dagstidning har ägt rum på Berns i Stockholm och våra dagstidningar prisades för sitt arbete i nio olika kategorier.
Helhetspriset 2025 gick till Uppsala Nya Tidning, UNT, med motiveringen: ”De började jobba på ett nytt sätt, rev ner silos, prövade nya digitala strategier, gick med stark vinst, producerade massor av bra journalistik och fick hela Sverige att prata om Elsa”.
Årets bevakning blev Aftonbladet för Anna Kinberg Batras lapp. ”Det enda som höll på att misslyckas i vinnarnas granskning var att få en intervju med huvudpersonen. Lösningen? Att använda hennes egen metod – en lapp i länsstyrelsens reception. Det blev en journalistisk fullträff som dominerade nyhetsflödet och fick politiska konsekvenser”.
Priset för Årets redaktion gick till Södra Dalarnes Tidning. ”Med små resurser, läsarengagemang och mod visar en driven redaktion att kejsaren, eller i detta fall kommunen, är naken. Efter en guldspade för granskning av skandalkontrakt avtäcktes därpå även vänskapskorruption. Lokal redaktionell närvaro återetableras, läsarna strömmar till och i en ungredaktion fostras en ny generation grävare. Vinnare av Årets Redaktion visar att störst är inte alltid bäst”.
Dagens Nyheter kammade hem priset för Årets bildjournalistik med Kirurgerna som har livet i sina händer.
Bakom Årets dagstidning står Tidningsutgivarna (TU), som är tidningarnas branschorganisation.
Läs mer om vinnarna här.