Om lektionen
Årskurs 7-9 SVTidningar till klassrummet
Kontakta respektive lokaltidning för beställning av klassuppsättning.Skriv insändare och debattartiklar
Publicerad: 04 september 2013
Råd om att skriva insändare och debattartiklar
1. Presentation av frågan. Presentera ämnet som du vill diskutera, så att även den som inte känner till frågan har en chans att förstå vad det handlar om. I en insändare måste presentationen vara mycket kort.
2. Argumentation. Lyft fram de bästa argumenten som stöder din åsikt. Du kan också ”punktera” motståndarens huvudargument
3. Sammanfatta. I en längre debattartikel bör du sammanfatta det viktigaste i ditt resonemang
4. Ge ditt förslag till lösning. Det är alltid bättre att själv ha ett tydligt förslag att presentera än att bara klanka på andras förslag.
5. Öva först! Leta upp ett antal insändare och några debattartiklar som intresserar eleverna och låt dem identifiera de fyra faserna ovan i artiklarna.